Menu

Bukszpan: hity katechezy, czyli Lot jako jedyny sprawiedliwy oraz podwójny kazirodczy gwałt po pijaku

Marzec 14, 2014  |  Biblia

Czy masz świadomość, czego Twoje dziecko uczy się, czytając Biblię? Na przykład tego, że podwójny kazirodczy gwałt po pijaku nie jest niczym strasznym i może zdarzyć się w całkiem przyzwoitej rodzinie.

Zanim zaczniemy, przypomnijmy sobie kolejny, mocno eksploatowany fragment o Locie (Księga Rodzaju 19): Bóg rozjuszony grzechem szerzącym się w Sodomie i Gomorze postanawia zrównać wszystko z ziemią, ale łaskawie daruje życie Lotowi i jego rodzinie jako jedynym sprawiedliwym, wartym uratowania od śmierci. Zrobił to, co prawda, przez wzgląd na Abrahama, ale ostatecznie chyba wiedział, co robi. Co się dzieje później?

Księga Rodzaju 19.30-36:

Lot wyszedł z Soaru i zamieszkał wraz z dwiema swymi córkami w górach, gdyż bał się pozostawać w tym mieście. A gdy mieszkał z dwiema swymi córkami w pieczarze, rzekła starsza do młodszej: ”Ojciec nasz wprawdzie już stary, ale nie ma w tej okolicy mężczyzny, który by przyszedł do nas na sposób wszystkim właściwy. Chodź więc, upoimy ojca naszego winem i położymy się z nim, a tak będziemy miały potomstwo z ojca naszego”. Upoiły więc swego ojca winem tej samej nocy; wtedy starsza poszła i położyła się przy ojcu swoim, on zaś nawet nie wiedział ani kiedy się kładła, ani kiedy wstała. Nazajutrz rzekła starsza do młodszej: ”Oto ostatniej nocy ja spałam z ojcem; upójmy go winem także tej nocy i idź ty, i spij z nim, abyśmy obie miały potomstwo z ojca naszego”. Upoiły więc i tej nocy ojca swego winem i poszła młodsza i położyła się przy nim; a on nawet nie wiedział, kiedy się kładła i kiedy wstała. I tak obie córki Lota stały się brzemienne za sprawą swego ojca. 

(z Biblii Tysiąclecia)

Czego ten fragment uczy? Ciężko powiedzieć, ale spróbujmy to ugryźć.

Lot jako jedyny sprawiedliwy dał się zgwałcić obu córkom, a nie jednej, nie chcąc zapewne robić przykrości żadnej z nich i zachował się jak sprawiedliwy tata.

Do tego jako ostoja moralności dał się upić na sztywno, żeby na to wszystko nie patrzeć, bo seks z własnym dzieckiem to ciężki do udźwignięcia bagaż.

A może, skoro jego córek nikt nie chciał, on też robił to wbrew sobie i pozwolił się zalkoholizować, żeby niczego nie pamiętać? Nie chciał robić dzieciom przykrości, jednocześnie traktując sprawę zadaniowo.

Fragment podpowiada też jak skutecznie radzić sobie z tzw. staropanieńskim rodzajem bezdzietności, nie wchodząc w konflikt z Panem Bogiem. Jak kto nie ma ojca, może poprosić brata (o gwałtach w świętej rodzinie później) lub wujka. Czy to się podobało Bogu? Należy zakładać, że tak. Bóg już wcześniej dowodził, że wystarczy spojrzeć nie tak, albo kichnąć za głośno w jego stronę i już miało się totalnie przerąbane. Brak reakcji zatem należy uznać tutaj za pełną akceptację.

Poza tym skoro to za namową Abrahama Bóg uratował Lota i jego rodzinę, nie wiem naprawdę, w jakim świetle to stawia Abrahama. Jeden chce poderżnąć gardło swojemu dziecku i spalić w ofierze, drugi w jaskini uprawia seks z córkami po pijanemu i je zapładnia.

Doprawdy niezbadane są ścieżki, którymi chadza boski rozum.

Gratuluję, gratuluję rodzicom kupującym Biblię swoim dzieciom, doboru wzorców i dobrego samopoczucia na swój temat każdemu, który znajduje tu godne szerzenia nauki.

A jak nazwać fakt, że Kościół podaje ten fragment dzieciom, nie mówiąc, co jest dalej?

Jednak najlepsze jest to, że katecheza przemilcza jeszcze jedną bardzo ważną rzecz, a mianowicie fakt, że wg Biblii z jednego tych pijackich, kazirodczych gwałtów na Locie miał powstać lud Moabitów, który wpisuje się poprzez Rut w rodowód Jezusa, o czym powiemy sobie później.

 – V.L.

Jeśli spodobał Ci się ten tekst, polub go i polub mój fanpage na Facebooku – połącz się z Facebookiem poprzez wtyczkę znajdującą się po prawej stronie lub kliknij TUTAJ.

 - V.L.

 

Jeśli spodobał Ci się ten tekst, polub go, udostępnij go innym i polub mój fanpage na Facebooku - aby to zrobić kliknij TUTAJ.

Email address

2 Responses to Bukszpan: hity katechezy, czyli Lot jako jedyny sprawiedliwy oraz podwójny kazirodczy gwałt po pijaku

  1. Najlepsze jest jednak to, w jaki sposób w ogóle Lot wkradł się w łaski Jahwe: kiedy tłum męskich mieszkańców Sodomy chciał zgwałcić gości Lota, którzy, o czym Lot jeszcze nie wiedział, byli przy okazji najprawdziwszymi aniołami, Lot błagał napastników, żeby zostawili jego gości w spokoju, a w zamian będą mogli poużywać sobie z jego córkami.

    • To samo zrobi później jeden lewita, który odda tłumowi na gwałt zbiorowy żonę – będzie gwałcona do rana ze skutkiem śmiertelnym, następnie opłakiwana przez wdowca. Oba te fragmenty zaplanowałem na później. Uczą gościnności i dowodzą, że obyczaje i wartości lansowane Biblii są cudownie uniwersalne;)

Click on a tab to select how you'd like to leave your comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>