Menu

Bukszpan: Stworzenie świata – dzień pierwszy – miał być szpan, a wyszło jak zawsze

Marzec 19, 2014  |  Biblia

Pan Bóg jest Wielki i jest Zagadką – to wiemy z katechezy. Dlatego jeśli zdarzy mu się popełnić idiotyzm, skala owego idiotyzmu jest tak wielka, że równie wielką zagadką pozostaje, jak istota uważana za nieomylną, może się tak intelektualnie kompromitować.

W Księdze Rodzaju 1.1-2 czytamy:

Na początku Bóg stworzył niebo i ziemię. Ziemia zaś była bezładem i pustkowiem: ciemność była nad powierzchnią bezmiaru wód, a Duch Boży unosił się nad wodami.

Szpan miał być, rozmach miał być, ale Bóg machnął pierwszego dnia planetę Ziemię i pogrążył się w obciachu.

Gdyby żył w naszych czasach (ale nie żyje, bo zmarł wskutek ogólnoustrojowej infekcji wirusem nauki), dowiedziałby się, że gwiazdy są starsze o planet, a budulcem tych drugich są pierwiastki pochodzące z wybuchu supernowych, czyli umierających gwiazd właśnie.

Świadczą o tym między innymi: struktura układów planetarnych oraz wyniki analizy spektrograficznej mgławic, czyli pozostałości po supernowych. W mgławicach (nawiasem mówiąc) poza pierwiastkami chemicznymi, z których powstały planety, znajdowano również związki chemiczne, a wśród nich aminokwasy – podstawowy budulec białek i fundament życia.

Kościół Katolicki wykrzesał minimum zdrowego rozsądku  i dumnie nazywając się postępowym, odstąpił w końcu od dosłownej interpretacji stworzenia świata. Kościół uwierzył wreszcie w fakty, za których ewentualne propagowanie kiedyś zapewne karałby śmiercią lub śmierdzącym zgnilizną lochem, oskarżając propagatorów prawdy o herezję.

Teraz już Kościół lansuje pogląd, że Bóg stworzył cały Wszechświat (nie wiem, czy dojrzał do pojęcia Wieloświata), o którym jaśnie oświecony Duch Święty (a więc Bóg w jednej ze swoich postaci) zapomniał autorom Biblii szepnąć.

Zapomniał też wspomnieć, że kosmos nie jest geocentryczny, a Ziemia nie jest w nim najstarsza i że nie warto prześladować ludzi za to, że biblijna wizja powstania świata im zgrzyta i trąci światopoglądem rodem z jaskini.

Skończoną tragedią i żenadą intelektualną dla ludzkości jest jednak fakt, że miliony ludzi ciągle interpretują Biblię i podobne mitologie dosłownie i na siłę wpychają dzieciom do głów tę niby-objawioną pseudoprawdę, odmawiając im prawa do pełnej wiedzy o świecie.

Czy nie należy tego krytykować? Owszem należy. Jeśli tak miłujemy prawdę, nie pozwólmy gwałcić młodych umysłów prymitywnymi teoriami sprzed tysięcy lat, bo tego samego kalibru idiotyzmem byłoby „nauczanie”, że Ziemia jest płaska.

Tak jak naturalną potrzebą człowieka zawsze było rozwikłanie zagadki istnienia naszego i świata, tak należy sobie jasno powiedzieć, że dość prymitywnym jest przekonanie, że „ktoś to przecież musiał stworzyć”, a arogancją jest zmuszanie innych, żeby ten pogląd podzielali.

Dlaczego prymitywnym? Bo prawdziwie oświecony umysł nie przypisuje niezrozumiałym mu zjawiskom i faktom cudzego działania, ale przyznaje się do własnej słabości i ograniczeń poznawczych, jednocześnie stale szukając racjonalnych, naukowych sposobów zrozumienia tego, czego jeszcze nie pojął.

Równie dobrze można wpychać ludziom, że Bóg swoim boskim arcykrzesiwkiem rozpalił Słońce. Krzesał, krzesał, aż nakrzesał. Bo przecież ktoś tam musiał podłożyć ogień – jak inaczej? Tego formatu jest to logika.

Jak by nie było, Bóg zaczął dzieło stworzenia trochę od strony wiadomo której części ciała, ale ostatecznie skąd mógł wiedzieć, od której strony zaczyna? Człowieka przecież stworzył później, zatem lokalizacja pośladków była mu zupełnie obca.

Pierwsze śliwki – robaczywki, chciałoby się rzec, ale niestety później, łagodnie mówiąc, wcale nie będzie lepiej.

– V.L.

Jeśli spodobał Ci się ten tekst, polub go i polub mój fanpage na Facebooku – połącz się z Facebookiem poprzez wtyczkę znajdującą się po prawej stronie lub kliknij TUTAJ.

 - V.L.

 

Jeśli spodobał Ci się ten tekst, polub go, udostępnij go innym i polub mój fanpage na Facebooku - aby to zrobić kliknij TUTAJ.

Email address

Click on a tab to select how you'd like to leave your comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>